1353. júl. 26-án a fehérvári káptalan jelenti I. Lajos királynak, hogy júl. 26-án, amikor bizonyságának a kíséretében a királyi ember 4 Echyri sessiót, hármat a helybeli egyház oldalán, a Balaton felőli részen, egyet pedig a plébános curiája mellett a hozzájuk tartozó, és részben a Balaton mellett, részben pedig a falu nyugati oldalán fekvő szántóföldekkel együtt a veszprémi káptalan részére visszafoglalt, Echyri Tamás fia György és János fia László a saját, valamint Benedek fia István és Gergely fiainak, Péternek és Miklósnak a nevében az iktatásnak ellentmondott, ezért ítélőszéke elé idézte őket. 1355. és 1358. között a győri káptalan jelenti I. Lajos királynak, hogy Szécsi Miklós országbíró rendeletére kiküldte bizonyságát, és kíséretében a királyi ember a veszprémi káptalannak az Echyr faluban 1353. júl. 26-án visszafoglalt birtokrészecskéjét a következő elosztásban találta: három sessiója, illetve telekhelye a helybeli egyház Balaton felőli részén terül el, s kertjeik helyétől egészen a Balatonig elnyúlva hét hold csatlakozik hozzájuk. A plébános curiája melletti negyedik sessio nyugati oldalához, hosszában délfelé egy hold simul, a falu nyugati tájékán, a szántás elejéig és végéig terjedően 20, ennek a nyugati szélén pedig hat holddal bővülnek szántóföldjeik, és az egésznek az értékét öt márkára becsülte. 1364. márc. 28. Bubek István országbíró a veszprémi káptalannak Echyri birtokrészecskéjéért folytatott perében utasítja a fehérvári káptalant, küldje ki bizonyságát, és kíséretében a királyi ember, a szomszédok, határos birtokosok és a felek vagy képviselőik jelenlétében, 1364. márc. 28-án, a visszafoglalásról szóló oklevélben megadott minőségük szerint és terjedelmükben határolja el az 5 márkára becsült 4 sessiót, szántóföldjeiket és tartozékaikat, és az Echyri nemesek esetleges ellentmondását figyelemre nem méltatva, iktassa a káptalan részére, a jelentést pedig 1364. aug. l-re küldje meg a királynak. 1364. márc. 31-én a fehérvári káptalan jelenti I. Lajos királynak, hogy Bubek István országbíró parancsára kiküldte Antal mester kanonokot, s kíséretében Alchi Ugrin fia Miklós, márc. 28-án, az alpereseknek és másoknak a tiltakozását figyelemre nem méltatva, a veszprémi káptalant a fenti birtokokba beiktatta.
Az ecséri templomrom egy, a XII-XIII. században épült falusi templom maradványa. A templomot Szent Kristófnak, a hajósok védőszentjének szentelték. Az őt ábrázoló freskó nyomai még látszanak, de a formák már nem kivehetőek.
A templom feltehetően egy korábbi épület alapjaira épült, az építőkövek között mai is láthatóak a római kort idéző kőmaradványok. Urasági templom lehetett, hiszen háromhajós épület volt, és a környék templomaitól eltérően íves szentélyzáródású. Déli oldalán előcsarnok állt, az északkeleti oldalon sekrestye és csontkamra, ossarium. Az ásatások során egy hatalmas keresztelőmedence, valamint több, gyönyörűen faragott kő is előkerült. Ez nem követi a Balaton-felvidék középkori templomaira jellemző négyszögletes szentélykialakítását. A romtemplom régészeti és műemléki helyreállítása 1961 és 1963 között zajlott le, a régész Czeglédi Ilona kutatása és az építész Koppány Tibor tervei szerint. A templom romjait szigorúan védett terület öleli körül, amely halmai alatt az egykori Ecsér jobbágyfalu házainak maradványai rejtőznek. Feltárásuk után ez lesz az első korhű Árpád-kori magyar falu a Balaton partján.
Források:
Középkori templomok és egyházas helyek Veszprém megyében Koppány Tibor: A Balaton-Felvidék románkori templomai Koppány Tibor: A Balaton környékének műemlékei Rainer Pál: Veszprém megye Árpád-kori és késő középkori falusi lakóházai Zsigmondkori oklevéltár
Elpusztult Árpád-kori falvak - Ecsér falu - MCBUBU 2021 1.2v
1394-ben Koltai György éneklőkanonok és Tamás nevű testvére rokonságuk képviseletében papkeszi malmukat és tartozékait szerezte meg alsóendrédi, szécsi, ecséri és teleméri birtokrészek fejében. A káptalani birtoklás végére ekkor került pont.
1433-ban a falu kegyura, Ecséri László királyi altárnokmester búcsúengedélyt szerzett a templomnak, majd gótikus stílusban átalakította és sekrestyét, valamint előcsarnokot épített hozzá. A XV. században a káptalan, a helyi nemes Ecsériek mellett a kapornaki apátság itteni földjeiről is tudunk. A települést a templommal együtt 1548-ban égették fel a törökök, a lakóit elhurcolták. Az elnéptelenedett falu és a magára hagyott temploma pusztulni kezdett. Többé nem települt újjá.